intercyza

Co to jest intercyza i jak wpływa na udzielenie kredytu hipotecznego?

Jeśli stanąłeś właśnie przed decyzją o wzięciu kredytu wraz z współmałżonkiem, ale równocześnie z podjęciem tej decyzji pojawiły się wątpliwości czy będzie to możliwe i czy nie utrudni tego fakt, iż posiadacie rozdzielność majątkową, to wiedz, że nie jesteście jedynymi osobami, które borykają się z tym problemem. Niejedna para z różnych względów podjęła wcześniej decyzję o podpisaniu intercyzy, co później wpłynęło na ich możliwości kredytowe. Lecz czy ten fakt rzeczywiście stanowi problem? Zastanówmy się jakie skutki może mieć intercyza w odniesieniu do późniejszej zdolności kredytowej małżonków i jak to może wpłynąć na możliwość wzięcia przez nich kredytu hipotecznego.

Co to jest intercyza?

Intercyza czyli rozdzielność majątkowa to dokument sporządzony w formie aktu notarialnego gwarantujący podział majątków współmałżonków. Sprawia, że ich własność oraz zarabiane pieniądze nie liczą się do majątku wspólnego. Istnieją dwa podstawowe rodzaje intercyzy: umowna i przymuszona. Pierwsza z nich jest zawierana dobrowolnie przez obie strony, zaś drugi rodzaj sporządza się w przypadku braku zgody jednego małżonka na jej podpisanie, gdy występują ku temu ważne powody. Można do nich zaliczyć między innymi działania jednej osoby prowadzące do roztrwonienia wspólnego majątku, takie jak hazard, alkoholizm, długi, brak udziału w pomnażaniu wspólnego majątku.

Jakie są skutki intercyzy?

To, czy fakt posiadania rozdzielności majątkowej zależy w dużej mierze od sytuacji materialnej w jakiej się znajdujemy, powodów zawarcia intercyzy oraz w zależności od okoliczności życiowych w jakich się znajdujemy. Może mieć ona zarówno pozytywne jak i negatywne skutki na naszą zdolność kredytową. Powoduje również odmienne niż w przypadku wspólnoty majątkowej zapisy w umowach dotyczących zakupu mieszkania, jednak w tej sytuacji zmiany są w dużej mierze korzystne i pozwalają na większy zakres kształtowania umowy.

Z pewnością posiadanie intercyzy może wiązać się z większą dozą formalności do załatwienia, przede wszystkim w banku podczas ustalania formy własności nieruchomości. Oczywiście najmniej kłopotliwą pod tym względem formą jest wzięcie kredytu przez jednego małżonka, najczęściej tego, który posiada większą zdolność kredytową. Podstawowym minusem tego działania jest jednak forma własności zakupionego mieszkania – należy ono do tylko do jednej osoby, a nie wszystkich zadowala takie rozwiązanie. Wtedy najkorzystniejszym działaniem będzie wzięcie kredytu hipotecznego obciążającego obie osoby, tak, jak w przypadku małżeństwa. Wymaga to szczegółowego ustalenia formy własności nieruchomości.

Rozdzielność majątkowa może być korzystna w przypadku, gdy jedno z małżonków ma zaciągnięte kredyty, pożyczki lub inne zobowiązania finansowe. Często uniemożliwiają lub utrudniają one wzięcie kredytów przez oboje i nich, jednak osoba nieposiadająca długów nie posiada wtedy przeciwwskazań do podjęcia się zobowiązania jakim jest kredyt hipoteczny. Dzięki temu wzięcie kredytu hipotecznego nadal jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *