Czy kredyt konsolidacyjny jest przyznawany osobom ze złą historią kredytową?

Kredyt konsolidacyjny to w ostatnim czasie bardzo popularnie zaciągane zobowiązanie. Warto jednak znać jego zasady. Wbrew pozorom wiele osób nie kwalifikuje się do jego otrzymania, choć teoretycznie jest on dla nich przeznaczony. Najczęściej w zapomnienie odchodzi fakt, że jest to nowy kredyt bankowy, jaki trzeba zaciągnąć, a co za tym idzie, należy spełniać konkretne wymagania, aby móc go otrzymać. Czy dłużnik ma na to szansę?

Kredyt konsolidacyjny – nowe zobowiązanie w banku


Rozważając zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, należy pamiętać, że jest to nowy kredyt, zwykle gotówkowy, który zaciągany jest w konkretnym celu. Tym celem jest konsolidacja posiadanych zobowiązań finansowych. Mogą to być m.in. kredyt ratalny na sprzęt AGD czy meble, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy lub karta kredytowa. Zatem można razem skonsolidować taki sam rodzaj zobowiązania, ale i zebrać razem kilka różnych typów.


Idąc do banku po kredyt konsolidacyjny, trzeba być przygotowanym do weryfikacji zdolności kredytowej i wiarygodności. Po prostu jest to nowy kredyt, który udzielony zostanie na nowych warunkach. Jego celem jest spłata już posiadanych zobowiązań, ale aby go otrzymać bank musi klienta zweryfikować od podstaw i wtedy udziela odpowiedzi na wniosek.

Zła historia kredytowa, a konsolidacja


Bank zobowiązany jest do sprawdzania historii kredytowej każdego klienta przed udzieleniem mu kredytu. Dlatego po złożeniu wniosku sprawdzana jest baza BIK, a do tego banki mają swój rejestr, w którym notowane są informacje o klienta. W BIK wpisywana jest historia kredytowa podawana zarówno przez banki, jak i przez niektóre firmy pożyczkowe. Oznacza to, że nawet chwilówka mogła zostać odnotowana jako inne zobowiązanie finansowe. Jeśli do tej pory wszystkie zobowiązania były spłacane terminowo, można oczekiwać, że historia jest dobra. Sam wpis do BIK to nic złego. Gorzej, jeżeli jest to wpis negatywny o niespłaconym na czas zadłużeniu.


Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny trzeba złożyć wniosek do banku, jeszcze zanim spóźnimy się ze spłatą rat za zobowiązania, które chcemy skonsolidować. A zatem należy zareagować już w momencie, w którym wiemy, że kolejnego miesiąca raty mogą być trudne w spłacie. Wtedy mamy jeszcze czystą historię kredytową, a dzięki nowej, niższej racie kredytu konsolidacyjnego, zobowiązanie zapłacimy na czas. Co prawda każdy bank inaczej ocenia wnioski, ale obowiązkiem tych jednostek jest sprawdzenie historii kredytowej i jej ocena. Dlatego nie można mieć już rosnącego zadłużenia, jeśli chcemy otrzymać nowy kredyt.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *