wybor oferty kredytu w banku

Jaką wybrać ofertę banku, kiedy potrzebujemy kredytu?

Oferta banków nadal stanowi zdecydowanie najbardziej atrakcyjną finansowo propozycję dla klientów szukających finansowania. Oczywiście, pozostaje prawdą fakt, że współczesne pozabankowe pożyczki ratalne w wielu wypadków okazują się jedynie nieznacznie droższe, niż oferta niektórych banków. Jednak pomimo tego kredyt gotówkowy dostępny w ofercie jednego z największych banków zawsze będzie cechować się korzystniejszymi warunkami, niż jakiekolwiek finansowanie pochodzące od instytucji pożyczkowych.

Podstawowa różnica to rzecz jasna koszty kredytu. W przypadku najbardziej atrakcyjnych ofert pozabankowych pożyczek ratalnych klienci mogą liczyć na RRSO w wysokości 17-18%. Jest to wynik z całą pewnością interesujący, jednak nadal znacznie gorszy, niż oferta kredytów gotówkowych w głównych bankach, gdzie parametr RRSO będzie oscylować w granicach 10-12%. Kolejna różnica to rzecz jasna kwota kredytu a także maksymalny okres trwania umowy. Banki są w stanie zaoferować nam kredyty z okresem spłaty na poziomie nawet 90 miesięcy, co stanowi wynik nieosiągalny dla instytucji pożyczkowych. W ten sposób, różnica w wysokości raty miesięcznej pomiędzy kredytem gotówkowym w banku a pozabankową pożyczką ratalną może okazać się naprawdę znacząco.

Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę z faktu, że również w obrębie oferty samych banków istnieją dość znaczące różnice. Na co więc należy zwracać uwagę porównując ze sobą oferty różnych kredytów gotówkowych?

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jeżeli zależy nam na prostej i szybkiej procedurze wnioskowania oraz ofertowania, oczywiście najbardziej korzystną opcją będzie kredyt gotówkowy online dostępny na oświadczenie. Należy jednak dodać, że przede wszystkim taka opcja występuje jedynie w ofertach kilku wybranych banków. Kolejna ważna informacja to fakt, iż w praktyce uzyskanie kredytu online na oświadczenie okazuje się dostępne głównie dla tych klientów, którzy posiadają rachunek bieżący w danym banku. W innej sytuacji należy nastawić się na to, iż bank może zażądać od nas na przykład wyciągu z konta bankowego lub zaświadczenia o dochodach.

Co oczywiste, wybierając ofertę kredytu gotówkowego należy brać pod uwagę koszty finansowania. Tutaj warto uczynić dwie istotne uwagi. Przede wszystkim, standardowo podawana przez banki w swoich materiałach wysokość RRSO nie stanowi informacji wystarczającej z perspektywy klienta. Pod uwagę zawsze należy brać złotówkowy koszt kredytu oraz wysokość raty miesięcznej. Drugi czynnik to wiarygodność internetowych narzędzi do porównywania ofert kredytów. Popularne porównywarki nierzadko podają informacje o ofertach banków bez uwzględnienia prowizji za udzielenie kredytu. Z tego powodu przed podjęciem decyzji należy zawsze zapoznać się z dokumentacją udostępnianą przez bank.

Jakie inne ważne czynniki wpływają na wybór kredytu?

Poza kosztami podstawowymi wybierając kredyt gotówkowy dobrze będzie również sprawdzić, czy dany bank udostępnia na przykład możliwość wakacji kredytowych a jeżeli tak, to z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z takiej opcji. Bez wątpienia warto również sprawdzić ewentualne opłaty związane z wcześniejszą całkowitą spłatą kredytu. Czasami umowa z bankiem zawiera klauzulę, zgodnie z którą wcześniejsza spłata oznacza dodatkowe koszty. Co oczywiste, nie jest to opcja korzystna z perspektywy finansów klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *