konto osobiste czy firmy dla jdg

Konto osobiste czy firmowe — co lepsze dla firmy jednoosobowej?

Według polskiego prawa, jeżeli prowadzimy firmę jednoosobową, jesteśmy zobowiązani do regulowania składek ZUS oraz innych podatków. Wiąże się to z obowiązkowym posiadaniem konta bankowego. Jednakże decyzja o wyborze konta firmowego lub osobistego należy do nas. Każdy przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą musi podjąć decyzję i wybrać idealne dla siebie konto. Wielu z nich zastanawia się jaka opcja będzie korzystniejsza. Dlatego w tym artykule zostały zawarte niezbędnych informacji, które pomogą Ci w dokonaniu tego wyboru.

Konto firmowe – dla kogo będzie najlepszym wyborem?

Podział transakcji

Często zdarza się, że osoby posiadające firmę jednoosobową, pozyskują również dochody z innych źródeł. W takim przypadku dla niektórych osób podział transakcji będzie stanowił problem, gdyż zajmuje on dużo czasu i łatwo dokonać jakiejś pomyłki. Wybierając konto firmowe, możemy ułatwić sobie oddzielenie naszych prywatnych transakcji od tych firmowych. Oprócz tego pozwoli nam to na wygodniejsze prowadzenie księgowości.

Korzyści konta firmowego

Wiele banków oferuje inne zasady dla posiadaczy kont firmowych, a jeszcze inne dla kont osobistych. Wtedy przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe korzyści z posiadania tego typu kont. Warto także wziąć pod uwagę, że kiedy posiadanie owego konta wiąże się z dodatkowymi opłatami, możemy wliczyć je do kosztów uzyskiwania dochodów.

Czy posiadanie konta firmowego ma jakieś minusy?

Oczywiści nie da się ukryć, że wszystko ma swoje wady i zalety. Otwierając nowy rachunek bankowy, trzeba spodziewać się kosztów, których moglibyśmy uniknąć, wybierając, zostanie w posiadaniu tylko konta osobistego. Pamiętajmy, że nie zawsze oferty kont bankowych dla firm są korzystniejsze od kont prywatnych. Poza tym, zakładając nowe konto firmowe, możemy przysporzyć sobie niepotrzebnej papierkowej roboty. Konieczne wtedy będzie udanie się do Urzędu Gminy w celu dokonania zmian numeru konta w założonej działalności

Płatności z konta firmowego

Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarcza i jest w posiadaniu swojego kota firmowego, jak najbardziej może używać karty płatniczej w celach prywatnych. Jednak powinniśmy pamiętać, że karty firmowej może używać tylko jej właściciel. Wykonywanie przelewów z tego konta na nasz prywatny rachunek, również nie stanowi najmniejszego problemu. Przedsiębiorcy tak samo bezproblemowo mogą dokonywać wypłat wybranej przez siebie ilości środków, które posiadają. Jednak nie w każdym przypadku mamy taką możliwość. Wygląda to inaczej, gdy mówimy o spółkach prawa handlowego. Wtedy płacenie za nasze prywatne zakupy może zostać uznane za bezprawne wyprowadzenie aktywów z konta firmowego.

Konto osobiste – kiedy możemy mieć na uwadze posiadanie tylko jego?

Zalety posiadanie konta prywatnego

Do najważniejszych i największych plusów posiadania tylko konta prywatnego trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • Zaoszczędzony czas, który musielibyśmy poświęcić na założenie nowego rachunku firmowego w banku
  • brak kosztów za prowadzenie konta firmowego
  • uniknięcie wprowadzania zmian w dokumentach

Rozliczenia, a konto osobiste

Będąc w posiadaniu firmy jednoosobowej, jesteśmy zobowiązani do rozliczania się z podatków i regulowania opłat, aczkolwiek nie istnieje odgórne ustalenie, mówiąc o tym, z którego konta musimy ich dokonywać. Rozliczenia przeważnie odbywają się za pośrednictwem przelewów bankowych, ale nie mamy obowiązku dokonywania ich z konta firmowego. Posiadając tylko konto prywatne, jesteśmy w stanie uregulować opłaty za jego pośrednictwem i jednocześnie nie naruszymy tym żadnych przepisów.

Wniosek CEIDG-1

Gdy otwieramy swoją działalność gospodarczą, jesteśmy zmuszeni, aby wypełnić wniosek CEIDG-1. Znajduje się w nim puste pole, w które trzeba wpisać swoje konto bankowe wykorzystywane w celach firmowych. Przedsiębiorcy, którzy są w posiadaniu jednoosobowej firmy, mogą podać swoje konto prywatne. Nie mamy konieczności zakładania rachunku firmowego.

Najlepsze konto dla firmy jednoosobowej – podsumowanie           

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które konto jest lepsze, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje i wymagania dotyczące konta. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Dla osoby pozyskującej dochody tylko z jednego źródła wybór konta osobistego będzie korzystniejszy. Jednak kiedy mamy ich więcej, niż jedno powinniśmy dobrze zastanowić się nas założeniem konta firmowego.

Na podjęcie tej decyzji oczywiści wypływają również inne aspekty, takie jak, np.: koszty utrzymania konta, czas poświęcony na jego założenie, czy chociażby nasze oczekiwania względem usług i obsługi konta przez dany bank. Dlatego właśnie powinniśmy dobrze przemyśleć swoją decyzję i nie podejmować jej pochopnie. Wybór banku także odgrywa ważną rolę. Oferty kont firmowych w każdym banku są inne. Warto mieć na uwadze, to czy bank oferuje nam dodatkowe korzyści posiadania w nim konta. Gdy nie jesteśmy pewni swojej decyzji lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, pracownik banku powinien pomóc nam w jej podjęciu.

Jeśli poszukujesz konta dla swojej firmy polecamy skorzystać z rankingu kont firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *