Jeszcze kilkanaście lat temu oferta rodzimych firm pożyczkowych opierała się właściwie tylko o jeden rodzaj usług. Były to oczywiście szybkie pożyczki gotówkowe na niewielkie kwoty oraz z krótkim okresem spłaty, czyli po prostu popularne chwilówki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że od tego czasu naprawdę wiele się zmieniło jeżeli chodzi o ofertę sektora pożyczkowego. Na rynku pojawiło się wiele nowych firm a coraz bardziej intensywna rywalizacja o klienta sprawiła, iż z czasem zaczęły pojawiać się również zupełnie nowe rozwiązania dedykowane klientom. Aktualnie instytucje pożyczkowe pod wieloma względami są w stanie podejmować coraz bardziej równorzędną konkurencję z bankami. Dzieje się tak oczywiście nie tylko ze względu na atrakcyjną i szeroką ofertę chwilówek, ale przede wszystkim dzięki obecności w ofercie takich rozwiązań, jak pozabankowe pożyczki długoterminowe, które pod względem mechanizmu swojego działania bardzo przypominają kredyty konsumpcyjne oferowane przez banki.
Pożyczki długoterminowe w instytucjach pożyczkowych a kredyty w bankach
Czym przede wszystkim będą różnić się pożyczki długoterminowe dostępne w ofertach wielu dzisiejszych instytucji pożyczkowych od kredytów konsumpcyjnych w bankach? Oczywiście, pierwsza i chyba najbardziej istotna z perspektywy klienta różnica to poziom dostępności. Jak doskonale wiadomo, posiadanie np. negatywnej historii w bazach takich, jak BIK czy KRD, właściwie automatycznie przekreśla nas jako potencjalnego klienta jakiegokolwiek banku.
Instytucje pożyczkowe przeważnie prowadzą jednak znacznie bardziej elastyczną politykę w zakresie metod weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Polityka ta często jest nastawiona przede wszystkim na indywidualną ocenę realnej zdolności kredytowej konkretnego klienta, a nie na sztywne trzymanie się przyjętych z góry schematów. Oznacza to, że chociaż instytucje pożyczkowe również będą sprawdzać nasze dane w bazach, jak BIK albo KRD, to jednak w wielu przypadkach otrzymanie pożyczki będzie możliwe nawet w sytuacji, kiedy klient posiada negatywną historię kredytową.
Jak natomiast przedstawia się sprawa jeżeli chodzi o koszty? Co do zasady, kredyt gotówkowy w banku nadal pozostaje tańszą opcją, niż pożyczki długoterminowe.
Co więcej, firmy pożyczkowe często udostępniają w swoich ofertach takie opcje, jak na przykład programy lojalnościowe dla stałych klientów. Dzięki uczestnictwu w takich programach klient może znacząco obniżyć koszty pożyczki, co rzecz jasna czyni ofertę pozabankową jeszcze bardziej atrakcyjną.
Pożyczki oddłużeniowe: co warto o nich wiedzieć?
Specyficzną formą jeżeli chodzi o pożyczki długoterminowe są tzw. pożyczki oddłużeniowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to produkty dedykowane klientom, którzy posiadają zadłużenie. Celem pożyczki oddłużeniowej jest umożliwienie klientowi spłaty istniejącego zadłużenia. Co oczywiste, najczęściej zaciągnięcie pożyczki na oddłużenie będzie wiązać się z koniecznością ustanowienie zastawu lub też przystąpienia do pożyczki drugiej osoby, tj. gwaranta.