szybkie pozyczki dla firm

Pożyczki dla firm – co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz ofertę kredytową

Pożyczki dla firm – w jaki sposób sprawdzana jest w Polsce zdolność kredytowa przedsiębiorcy?

Wielu z przedsiębiorców, zwłaszcza tych początkujących, zastanawia się, w jaki sposób jest weryfikowana ich wiarygodność, czyli jak banki i instytucje pozabankowe ustalają zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Banki, aby zredukować do minimum ryzyko niespłacalności kredytu, w ramach udzielanej pożyczki dla firmy, sprawdzają jej kondycję w trzech, podstawowych bazach danych: w Biurze Informacji Kredytowej, w Biurach Informacji Gospodarczej oraz w Bazie Credit Check. Ponieważ pożyczki dla firm są udzielane także w oparciu o mniej oficjalny wywiad gospodarczy, niektóre banki proszą również o rekomendację potencjalnego kredytobiorcy przez jego dotychczasowych wspólników i kontrahentów. Instytucje pozabankowe często konfrontują oświadczenia o kondycji finansowej klienta prosząc go o wyciąg z firmowego konta bankowego. Zdarza się również formuła wizyty w firmie potencjalnego kredytobiorcy. Mając na uwadze ten stan rzeczy, przed wystąpieniem o pożyczkę, warto zadbać o swój wizerunek i samemu sprawdzić, jak wygląda nasza wiarygodność jako przedsiębiorcy.

Konsekwencje niespłacania pożyczki – co warto wiedzieć od razu

Mimo, że sprawa wydaje się oczywista, to znaczy przedsiębiorca, który zaciąga dług musi się liczyć z konsekwencjami jego niespłacania, w Polsce pożyczki dla firm, których nie udaje się spłacić dłużnikom stanowią, drugą – obok pożyczek konsumpcyjnych – ścieżkę do bankructwa i utraty wiarygodności biznesowej przedsiębiorców. Warto, jeszcze przed zaciągnięciem długu zdać sobie sprawę z faktu, co się stanie, jeśli pożyczka dla naszej firmy, nie zostanie przez nas spłacona. Przede wszystkim, banki i instytucje pozabankowe, będą mieć wówczas prawo do naliczenia karnych odsetek w różnych formułach ich obsługi i w związku z tym z różnymi kosztami dodatkowymi. Warto także przed wzięciem pożyczki od razu zapoznać się z tym, jakie są w danej ofercie pożyczkowej koszty płatnych upomnień, wezwań do zapłaty i innych form monitów. Na szczęście solidne banki ujawniają wszelkie koszty tego rodzaju w formularzach informacyjnych, z którymi najczęściej można się zapoznać na ich oficjalnych stronach internetowych. Choć wydawać by się mogła, że wiedza ta należy już do powszechnej, nadal polscy przedsiębiorcy bywają zaskoczeni wpisaniem ich do rejestru dłużników lub wszczęciem postępowania komorniczego przez pożyczkodawcę. Dużym szokiem dla nierzetelnych dłużników ciągle bywa też przekazanie wierzytelności firmie windykacyjnej.

Pożyczki dla firm mają swoje podstawy prawne – zapoznaj się z nimi wnikliwie

Zanim zaczniemy przeglądać dostępne pożyczki dla firm, warto zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi zadłużania się przez przedsiębiorców i spłacania przez nich zobowiązań finansowych, zawartymi w Kodeksie Cywilnym, Ustawie o kredycie konsumenckim i Ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym. Podstawowa wiedza o pożyczkach dla firm zawsze chroni przedsiębiorców przed prawnymi i finansowymi porażkami w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *