Rozwój sektora pożyczkowego w Polsce może być mierzony nie tylko rosnącą liczbą klientów korzystających z takich rozwiązań, jak pożyczki pozabankowe, ale także coraz większą gamą dostępną opcji. O ile we wczesnych etapach działania polskich firm pożyczkowych de facto jedyne rozwiązanie stanowiły popularne chwilówki, o tyle już obecnie klienci mają dostęp do znacznie szerszej oferty, która uwzględnia między innymi takie opcje, jak linie pożyczkowe, różne warianty pożyczek pod zastaw czy też wreszcie cieszące się coraz większą popularnością pożyczki długoterminowe spłacane w systemie ratalnym.
Czym są i jak działają pozabankowe pożyczki długoterminowe?
Pożyczki pozabankowe na 12 miesięcy lub więcej to rozwiązania, które zdecydowanie najbardziej przypominają kredyty gotówkowe dostępne w ofercie banków. Należy jednak dodać, że oferta instytucji pożyczkowych jest o wiele bardziej zróżnicowana. Oznacza to, że konkretne parametry pożyczek długoterminowych mogą znacznie się różnić po prostu w zależności od oferty danego pożyczkodawcy.
Głównym czynnikiem różnicującym będą oczywiście koszty, które ujmowane są w parametrze Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. W przypadku najbardziej atrakcyjnych ofert pozabankowych pożyczek na raty stopa RRSO będzie oscylowała w granicach 12-20 procent, co stanowi rezultat jak najbardziej porównywalny z ofertą banków. Znajdziemy jednak na rynku również pożyczki długoterminowe w przypadku których RRSO będzie wynosić przykładowo 60 lub 80%.
Kolejne różnice mogą dotyczyć oczywiście takich parametrów, jak maksymalna dostępna kwota pożyczki ratalnej oraz maksymalny okres spłaty. Jeżeli chodzi o ten pierwszy element to pożyczki pozabankowe na 12 miesięcy mogą oferować na maksymalną kwotę na poziomie zarówno 10 czy 15 tysięcy złotych, jak też nawet 60 tysięcy. Tutaj ponownie wszystko zależy od specyfiki oferty danego pożyczkodawcy. Należy jednak przy tym liczyć się z faktem, że dostępność pożyczek na wyższe kwoty będzie siłą rzeczy wymagać posiadania lepszej zdolności kredytowej.
Jak natomiast mogą przedstawiać się warunki jeżeli chodzi o okres spłaty? W tym aspekcie na rynku dostępne zarówno pożyczki z terminem spłaty na poziomie 12 miesięcy, jak też prawdziwe pożyczki długoterminowe, w przypadku których spłata zobowiązania zostaje rozłożona nawet na 5 lat, czyli 60 miesięcy.
Czym są pożyczki celowane?
Oprócz standardowej oferty pożyczek na raty nowoczesne firmy pożyczkowe oferują także inne, niekiedy naprawdę bardzo ciekawe rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań są pożyczki długoterminowe pozwalające na finansowanie określonych usług i zabiegów medycznych. W tym wypadku kwota pożyczki będzie oczywiście równa kosztowi danego zabiegu zaś pieniądze finansują np. wstawienie implantu zębowego w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub dowolny inny zabieg.
Inną opcją w zakresie pożyczek celowanych są pożyczki dla klientów zmotoryzowanych. W tym wypadku pożyczkodawca udziela nam finansowania na przykład w celu remontu już posiadanego pojazdu lub też zakupu nowego. Warunkiem uzyskania takiej pożyczki będzie odpowiednia zdolność kredytowa a także posiadanie własnego samochodu lub, w niektórych wypadkach, własnego motocykla.