chwilowki dla pelnoletnich

Pożyczki od 18 lat: pytania i odpowiedzi

Przeglądając oferty dzisiejszych firm pożyczkowych bardzo łatwo natknąć się na takie ogłoszenia, jak na przykład pozyczki od 18 lat. Wiedza na temat specyfiki współczesnego sektora pożyczkowego w naszym społeczeństwa nadal znajduje się na relatywnie niskim poziomie, stąd też oferta instytucji pożyczkowych nierzadko budzi liczne obawy.

Naturalnie, obawy te są całkowicie pozbawione podstaw jeśli tylko poznamy kilka podstawowych faktów dotyczących mechanizmu działania dzisiejszych firm pożyczkowych.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć pożyczając pozabankowo oraz na jakie rzeczy w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Pożyczki od 18 lat: najważniejsze informacje

1. Czy pozyczki od 18 lat naprawdę są dostępne od ukończenia 18 roku życia?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: jak najbardziej tak. Jeżeli pożyczkodawca informuje o tym, że dolna dopuszczalna granica wieku w odniesieniu do jego oferty wynosi 18 lat, oznacza to po prostu, że klienci w tym wieku mają możliwość uzyskania pożyczki.

Jednocześnie należy jednak mieć na uwadze fakt, że firmy pożyczkowe nigdy nie ograniczają wymagań stawianych klientom jedynie do wieku. To, czy mieścimy się w akceptowalnym dla danego pożyczkodawcy przedziale wiekowym, będzie więc stanowić tylko jedno z kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby móc uzyskać pożyczkę. Ewentualne pozostałe wymagania to już natomiast w ogromnej mierze kwestia indywidualnej polityki, jaką dana firma prowadzi w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej klienta.

2. Czy pożyczki od 18 lat zawsze są rozwiązaniem bezpiecznym?

Tym razem odpowiedź jest zdecydowanie negatywna. Co prawda w Polsce obowiązują przepisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim, jednak w praktyce nadal istnieje sporo podmiotów, które działają na zasadzie umiejętnego omijania przepisów. W przypadku tego rodzaju firm mówimy o tzw. parabankach, których w żadnym wypadku nie należy mylić z rzetelnymi Instytucjami Pożyczkowymi.

Jak jednak odróżnić Instytucję Pożyczkową od parabanku, oferującego nam na przykład właśnie pozyczki od 18 lat? Wbrew pozorom, nie jest to nic trudnego. Wystarczy sprawdzić, czy nasz potencjalny pożyczkodawca figuruje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym pod nadzorem KNF. Jeżeli tak- mamy do czynienia z firmą sprawdzoną i na pewno działającą zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

3. Czy pożyczki od 18 lat mogą być darmowe?

Oczywiście, że tak. Przypomnijmy, że pozabankowe pożyczki dostępne od momentu ukończenia 18 lat nie stanowią odmiennego wariantu produktów pożyczkowych. Po prostu dany pożyczkodawca nakreśla takie a nie inne wymagania odnośnie minimalnego wieku klienta. Ewentualna obecność promocji pt. RRSO 0% nie ma nic wspólnego z podstawowymi wymaganiami, jakie klientom stawia firma pożyczkowa.

4. Czy wszystkie pożyczki pozabankowe są dostępne od 18 lat?

Odpowiedź brzmi: nie. Niektóry firmy pożyczkowe określają minimalny dopuszczalny wiek klienta na przykład na granicy 20, 22 a czasami nawet 25 lat. Wymagania instytucji pożyczkowej odnośnie wieku klientów to zawsze kwestia indywidualnej polityki prowadzonej w tym zakresie przez daną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *