pozyczka pod dom

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć?

Oferta współczesnych instytucji pożyczkowych to już nie tylko popularne „chwilówki” oraz długoterminowe pożyczki ratalne. To także cały szereg innych rozwiązań, wśród których warto zaznaczyć przede wszystkim cieszące się coraz większym uznaniem wśród klientów linie pożyczkowe, różne warianty pożyczek dla osób zadłużonych oraz rzecz jasna pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Ten ostatni element oferty sektora pożyczkowego budzi chyba najwięcej kontrowersji. Konsumenci bardzo często uważają, że zdecydowanie się na pożyczkę pod zastaw domu lub mieszkania to absolutna ostateczność, którą należy brać pod uwagę dopiero po tym, kiedy wszystkie inne opcje okazały się niedostępne. Oczywiście, tego rodzaju podejście nie jest słuszne. Pod względem swoich warunków w zakresie oprocentowania pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości najczęściej okazują się rozwiązaniem wyraźnie bardziej atrakcyjnym, niż inne warianty produktów pożyczkowych. To właśnie z tego powodu pożyczka pod zastaw domu albo mieszkania jest uznawana przez specjalistów finansowych za jedną z najbardziej efektywnych a zarazem najbardziej bezpiecznych metod wychodzenia z tzw. spirali długów.

Jednak ze względu na niskie koszty pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą stanowić atrakcyjną opcję również dla tych klientów, którzy nie mają długów, lecz szukają po prostu ciekawej oferty pożyczki.

Pozyczki pod zastaw nieruchomości: co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania co do zasady będzie charakteryzować się znacznie atrakcyjniejszymi warunkami finansowymi, niż ma to miejsce w przypadku innych wariantów pożyczek pozabankowych? Wynika to z prostego faktu, iż w takiej sytuacji pożyczkodawca otrzymuje „mocne” zabezpieczenie kredytu w postaci nieruchomości posiadanej przez klienta. W ten sposób, ryzyko finansowe związane z udzieleniem pożyczki staje się znacznie mniejsze, niż w przypadku standardowych pożyczek bez żadnego zabezpieczenia.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że również w przypadku pożyczki z zabezpieczeniem w postaci domu lub mieszkania pożyczkodawca będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową, np. poprzez korzystanie z baz BIK czy BIG. Nie oznacza to jednak, że negatywna historia kredytowa przekreśla nasze szanse na uzyskanie pożyczki. W takim przypadku ostateczne warunki kredytu będą jednak zależeć od oceny naszej realnej zdolności finansowej przez instytucję pożyczkową.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: co jeszcze warto wiedzieć?

Co do zasady, takie rozwiązania jak pożyczki pod zastaw nieruchomości występują w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszy z nich to tzw. pożyczki przewłaszczenie. W tym wypadku pożyczkodawca staje się formalnym właścicielem nieruchomości do czasu spłaty zobowiązania przez klienta. Drugi wariant to tradycyjne pożyczki pod hipotekę, w przypadku których pożyczkodawca dokonuje wpisu do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej przedmiot zastawu.

Oczywiście, przed skorzystaniem z oferty pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości należy sprawdzić, czy firma przedstawiająca nam swoją ofertę jest rzetelną instytucją pożyczkową, czy też tzw. parabankiem pożyczkowym. Wbrew pozorom, dokonanie takiej weryfikacji nie jest niczym trudnym: wystarczy sprawdzić, czy dany podmiot widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym pod kuratelą KNF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *