Ranking kont osobistych – najtańsze konta bankowe online

Na założenie pierwszego konta osobistego przychodzi pora przede wszystkim w momencie podjęcia pierwszego zatrudnienia. Nawet mając wcześniej konto młodzieżowe czy studenckie, decydujemy się na rachunek dla dorosłych, czyli w pełni funkcjonalne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, w skrócie ROR. To rozwiązanie skierowane do osób fizycznych. Banki mają różne oferty, więc warto je poznać przed zawarciem umowy. Sprawdź je, analizując poniższy ranking kont osobistych i wybierz najlepsze konto, jakie jest obecnie dostępne.

Ostatnia aktualizacja: 22 Września 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Osobiste dla młodych ING Bank Śląski
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
? Wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? 0 zł za wypłaty gotówki kartą z bankomatów zlokalizowanych na terenie Oddziałów Banku i Planet Cash w Polsce niezależnie od wybranej karty
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Opłata za kartę debetową wynosi 0 zł, gdy: a) Użytkownik Karty nie ukończył 26. roku życia, lub b) Użytkownik Karty: • w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty wykonał co najmniej trzy transakcje bezgotówkowe tą kartą oraz; • zalogował się (co najmniej 1 raz) do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile w poprzednim miesiącu kalendarzowym oraz, • wyraził zgody na komunikację z nami w celach marketingowych w formie elektronicznej oraz telefonicznej.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Internetowe ZEROzłotowe
Tak
? bankomaty własne bez ograniczeń, bankomaty Euronet powyżej 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Tak
? własne i Planet Cash oraz 7 zł za wypłatę gotówki kartą z pozostałych bankomatów
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? 10% ZNIŻKI NA BILETY W CINEMA CITY
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Alior Bank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Brak opłaty za prowadzenie konta dla osób poniżej 26 roku życia lub zapewniających wpływ min. 1500 zł miesięcznie.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto osobiste Direct ING Bank Śląski
Tak
? PlanetCash i ING
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za 3 przelewy ekspresowe w miesiącu, 0 zł za przelewy krajowe przez internet
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «

Jednym z rachunków bankowych jest konto osobiste. To w rzeczywistości rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych oraz operacji środkami. Nie obejmuje rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwykle otwierany jest na czas nieokreślony. Tradycyjne konto osobiste prowadzone jest w złotówkach. Dla obcych walut przewidziano odrębną ofertę, tzw. konto walutowe. Rachunek można otworzyć jako:

 • konto indywidualne,
 • konto dla dwóch osób, tzw. rachunek wspólny,
 • a także dla osób małoletnich.

Różne oferty kont osobistych – jak się w nich odnaleźć?

Często jedna instytucja finansowa proponuje kilka różnych ofert. Można się więc pogubić. Żeby wybrać tę najkorzystniejszą i zyskać najlepsze konto osobiste, trzeba wziąć pod uwagę:

 • koszty prowadzenia rachunku oraz dysponowania środkami na nim na rzecz banku,
 • własne oczekiwania co do funkcjonalności konta, np. czy ma być to stricte internetowe konto bankowe, czy raczej takie, z którego tylko wypłacamy pieniądze i operujemy gotówką,
 • przewidziany w ramach danej oferty sposób i termin wypowiedzenia lub rozwiązania umowy,
 • aktualne promocje, a zwłaszcza to, który z banków proponuje konto osobiste z bonusem.

Należy pamiętać o tym, że koszty, jakie określa taryfa opłat i prowizji, dołączana do oferty, mogą się zmieniać w trakcie obowiązywania umowy. Oznacza to, że bank może podnieść stawkę na przykład za usługę prowadzenia rachunku. Z powodu podwyżki można zakończyć współpracę z bankiem przez wypowiedzenie umowy lub zgłoszenie sprzeciwu do zmian, czego skutkiem jest wygaśnięcie umowy z dniem poprzedzającym wejście w życie zmienionej taryfy opłat i prowizji.

Chcąc wybrać odpowiednią ofertę i nie zostać zaskoczonym kosztami, trzeba najpierw sprawdzić aktualny ranking kont osobistych. To źródło informacji o tym:

 • jakie oferty proponują dane banki,
 • ile wynoszą opłaty podstawowe,
 • jakie opłaty dodatkowe przewiduje bank w danej ofercie,
 • gdzie można otrzymać bonus za założenie konta,
 • gdzie jest darmowe konto osobiste.

Czym charakteryzuje się darmowe konto osobiste?

Największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o ranking kont bankowych, cieszą się oferty, w których bank nie przewiduje istotnych opłat. Nikt nie lubi płacić za usługi, które mogą być darmowe. W związku z tym należy się kilka wyjaśnień. Niestety darmowe konto osobiste jest nim raczej wyłącznie z nazwy. Zwykle konto można założyć i użytkować bezpłatnie jedynie pod pewnymi warunkami. Bywa jednak też tak, że określone operacje nie wiążą się kosztami. Płacić trzeba dopiero za te mniej popularne. Jeszcze inne banki proponują bezwarunkowo darmowe konto osobiste, jednak tylko przez określony czas, w ramach promocji. Nawet Podstawowy Rachunek Płatniczy wprowadzony do oferty bankowej przez unijną dyrektywę PAD charakteryzuje się bezpłatnym dostępem wyłącznie do podstawowych usług, a koniecznością poniesienia dodatkowych opłat za realizację więcej niż 5 transakcji w miesiącu i po przekroczeniu 5 wypłat z obcych bankomatów. Bezwarunkowo bezpłatnymi usługami w ramach ROR zwykle są:

 • otwarcie i prowadzenie konta,
 • wydanie karty,
 • wypłata z bankomatów danej sieci,
 • zwykłe przelewy internetowe,
 • usługi BLIK, Google Pay, Apple Pay.

Dostęp do w pełni darmowego konta zwykle zyskują ci, którzy aktywnie korzystają z rachunku bankowego i regularnie otrzymują na konto przelewy z tytułu wynagrodzenia. Dlatego też najlepsze konto osobiste to takie, które odzwierciedla nasz styl życia. Oferta darmowego konta z warunkiem dokonywania transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł w skali miesiąca nie jest dobra dla osoby, która używa karty debetowej do wypłacania comiesięcznej pensji i operuje gotówką.

Oprocentowanie konta osobistego

Oprocentowanie rachunku to ilość odsetek, jaką instytucja finansowa zapłaci posiadaczowi konta za oszczędności na nim. Kwota oprocentowania jest podawana z odniesieniem do okresu rocznego. Na ogół klasyczny ROR nie jest produktem oszczędnościowym, dlatego niezwykle trudno znaleźć konto osobiste z oprocentowaniem. Czasem pojawia się oprocentowanie symboliczne i wynosi ono maksymalnie 1% w skali roku. Kwota odsetek nawet przy bardzo dużych oszczędnościach na ROR nie będzie zatem wysoka. Chcąc pomnażać kapitał, warto wybrać specjalne konto oszczędnościowe. Najlepiej otworzyć konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, gdyż za to można zgarnąć premię.

Bankowe promocje do konta osobistego

Promocje najczęściej skierowane są do nowych klientów i związane są z otwarciem konta osobistego. Mają przyciągnąć nowych klientów. Wśród nich można znaleźć:

 • premię pieniężną za zawarcie umowy z bankiem na prowadzenie konta,
 • premię za zrealizowane przelewy, zapewnienie wpływów na konto bankowe,
 • dodatkowe środki lub bonusy za korzystanie z usług partnerów banku, np. bilety do kina, bony zakupowe,
 • promocyjne oprocentowanie do dodatkowo otwartego rachunku oszczędnościowego,
 • określenie przez posiadacza darmowego pakietu korzyści w ramach konta, czyli zestawu usług do bezpłatnego korzystania.

Wybierając konto osobiste z premią, warto doczytać:

 • jakie dokładnie są wymogi banku do przyznania premii, czyli co trzeba zrobić, aby bank rzeczywiście wypłacił dodatkowe środki,
 • jakie terminy obowiązywania promocji na premię, tak aby bez przeszkód można było z niej skorzystać,
 • kiedy zostaną przekazane środki na rachunek.

Bywa, że odbiorcą promocyjnej premii może być wyłącznie nowy klient danego banku. Wówczas osoba, która posiadała już rachunek w danym banku w określonym odstępie czasu, nie będzie mogła zyskać. Najlepiej zapoznać się z regulaminem promocji.

Podstawowe zasady, jakimi wyróżnia się konto osobiste z debetem

Żeby móc wypłacać więcej niż wskazuje saldo księgowe rachunku, trzeba założyć konto osobiste z debetem lub złożyć stosowny wniosek o przyznanie debetu. Wtedy bank po ocenie zdolności kredytowej posiadacza rachunku, może zdecydować o udostępnieniu dodatkowych środków w ramach tzw. debetu. Wówczas można operować środkami do kwoty ustalonej przez bank. Trzeba jednak zasilać rachunek wpływami, aby zapewnić pokrycie debetu. Przed zamknięciem takiego konta, należy zamknąć debet, czyli po prostu go spłacić.

Oferta bankowa konta dla młodych

Faktycznie oprócz ROR dla osób fizycznych istnieje jeszcze konto dla młodych klientów, zwłaszcza tych między 13. a 24. rokiem życia, ale to oferta nieco inna, zwykle o ograniczonych funkcjonalnościach i odmiennych zasadach. W tym przypadku instytucje finansowe określają np. dzienne limity operacji. Co istotne, nie ma istotnych wymogów co do miesięcznych zasileń środkami konta. Młode osoby nie uzyskują regularnych dochodów, stąd przychylne podejście banków. Podstawowe usługi konta dla młodych nie są odpłatne. Bywa, że banki proponują młodzieżowe konto osobiste z oprocentowaniem, dzięki któremu młody człowiek może uczyć się oszczędzania.

Jak zamknąć konto osobiste w banku?

Zazwyczaj wybierając konto osobiste, kompletnie nie zwracamy uwagi na aspekty związane z jego zamknięciem. Tymczasem procedury zamykania rachunku bankowego różnią się w zależności od wymogów danej instytucji finansowej. Zwykle trzeba to zrobić w oddziale banku, czasem da się dopełnić formalności przez internet lub składając dyspozycję zamknięcia konta, dzwoniąc na infolinię. Zamknięcie konta nie następuje w momencie zgłoszenia takiego żądania przez klienta. Zwykle dzieje się to z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy ROR może być wymagane na piśmie. Posiadacz konta osobistego powinien wskazać sposób zadysponowania środkami. Trzeba więc podać numer konta w innym banku, na które bank przekaże środki z tego właśnie zamykanego. Alternatywą jest samodzielna wypłata wszystkich zgromadzonych na ROR środków. Zamykając konto osobiste z debetem, najlepiej wystąpić do banku o niezwłoczną aktualizację danych w BIK. Szybka korekta danych w raporcie BIK przyczyni się do poprawy wiarygodności kredytowej.