sklep internetowy oszustwa

Sklep internetowy – jak nie stać się ofiarą oszustwa w internecie

Wraz z aktywnym rozwojem internetu, pojawieniem się społeczeństwa informacyjnego i jego bezpośrednim wkładem w gospodarkę, każdego dnia coraz więcej uwagi poświęca się handlowi internetowemu. Ten rodzaj sprzedaży towarów ma ogromny sukces wśród ludzi, ponieważ z powodu szybkiego tempa życia wiele osób jest mniej chętnych do odwiedzenia sklepów stacjonarnych. Sklepu internetowe dostępne są o każdej porze dnia i nocy, co otwiera nieograniczone możliwości zakupów dla ludzi.

Jednak w sieci, wraz ze znanymi i udanymi projektami, istnieje, niestety, wiele oszustów. Nigdy na pewno nie wiemy,  czy ten sklep istnieje w rzeczywistości czy nie, i jest to dość trudne do zweryfikowania.

Zobaczmy więc, jak sprawdzić sklep internetowy pod kątem autentyczności i jak rozpoznać oszustwo.

1. Strona internetowa

Strona internetowa jest wizytówką firmy i często można z niej rozpoznać jak głucho sklep działa już na rynku, jak dobrze sobie radzi i czy pracownicy traktują swoich klientów poważnie. Dobrze wykonana strona internetowa mówi o zainteresowaniu w nią, o czasie i pieniądzach, poświęconych na to. W dobrym sklepie internetowym nie mogą występować błędy ortograficzne, muszą być opisane metody płatności i informacje o sposobie dostawy. Również jest zalecane zwrócić uwagę na obecność wszelkiego rodzaju reklam, różnych ocen, ponieważ duże firmy tego nie robią.

2. Jakość usług

Jedyną rzeczą, która pomaga nam przy wyborze nieznanego do tej pory nam towaru, są zdjęcia. Ważne jest, aby była wysoka jakość. Oferowany przez sklep internetowy towar musi być pokazany pod różnymi kątami, żeby można było zobaczyć wszystkie szczegóły. Ponadto, jeżeli jest to odzież, opis zakładu tkanin lub technologia produkcji musi być koniecznie zawarta w opisach. Oraz warto zwrócić uwagę na logo lub nazwę producenta przy wyborze.

3. Opinie klientów

Bardo ważnym punktem są opinie knientow. Z reguły większość sklepów pozwala wyrazić swoją opinie na temat swojej pracy. Ale jest to również niejednoznacznym punktem i należy pamiętać, że recenzje mogą być fałszywe. Aby uzyskać prawidłowy wizerunek firmy, warto zapoznać się z opiniami na różnych forach, stronach internetowych i portalach społecznościowych.

4. Sieci społecznościowe

Właścicieli dużych sklepów internetowych starają się przykuć uwagę swoich klientów w jak największym stopniu i dlatego zakładają konta w sieciach społecznościowych, odpowiadających jego zainteresowaniom. Warto też pamiętać, że takie konto musi być „ żywe”, co oznacza, że pracownicy tego sklepu internetowego zwracają odpowiednia uwagę na komunikację z klientami.

5. Informacja o firmie, kontakty

Strona internetowa sprzedawcy musi zawierać informację o samej firmie, jej lokalizacji, liczbie osób kontaktowych, z którymi można się skontaktować, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie interesujące nas pytania. W celu weryfikacji, przed złożeniem zamówienia, można też zadzwonić do sklepu i poprosić o wyjaśnienie pewnych szczegółów,  przynajmniej, żeby upewnić się czy ten numer telefonu w ogóle istnieje. Sklepy internetowe, które podają tylko adres e-mail, powinne skłonić klienta do zastanowienia się czy warto w tym sklepie cokolwiek kupować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *